Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

İcradan satılık daire nasıl alınır?

İcrada satışa çıkartılan dairelerin fiyatı nasıl hesaplanır, nasıl teklif verilir, nasıl daire alınabilir, neler yapmak gerekir?

İcradan satılık daire nasıl alınır?
İcradan satılık daire nasıl alınır? Cem Güner
Bu içerik 1282 kez okundu.

Piyasa değerinin yarı fiyatına daire almak için en uygun yol, icradan satılan bir daire almaktır. İcradan satılık daire almadan önce dairenin satış dosyasını bir avukata inceletmenizde yarar vardır. Çünkü icra yoluyla satışı yapılacak dairenin imar vaziyetinin, iskân durumunun ve de rehinli olup olmamasının avukatınız aracılığıyla incelenmesi ve değerlendirilmesi satış sonrası herhangi bir sorun yaşamamanız için önemlidir.

İhalelere muhammen bedelin %20’sini nakit yada teminat mektubu olarak yatıran 18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetle ihalelere katılabilir. İhale sonrasında teminatınızı geri alabilirsiniz. Bu şekilde bir daireye sahip olduğunuzda ise 10 gün içerisinde paranın tamamını ödemeniz gerekmektedir.

 

SATIŞA ÇIKMA FİYAT HESABI

İcra ihaleleri iki aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada satışa sunulan daire, %60 bedel üzerinden açık arttırmaya konur. Bu aşamada daireye alıcı çıkmazsa ikinci aşamada ihale, dairenin %40 bedeli üzerinden devam eder. Basit bir örnekle; 200.000 TL’lik bir daireyi %40 bedel üzerinden 80.000 TL’ye yani icradan satılık bir daireye bedelinin yarı fiyatından daha da az bir değere sahip olabilirsiniz.

İhalede teklifler sözlü olarak verilmekte olup, satış memuru 3 defa ‘satıyorum’ demesi üzerine başka teklif veren olmazsa, daire en son teklif verene satılır.

İcradan satılık daire aldığınızda devlete ödemeniz gereken bir KDV vardır. KDV ve diğer masraflar şu şekilde hesaplanır:

KDV HESAPLAMA

Daireniz 150 m*2’den büyükse KDV, %1 Tellaliye, %0,45 damga vergisi,

Daireniz 150m*2’den küçükse %1 KDV, %1 Tellaliye, %0,45 damga vergisi ödersiniz.

Eğer icradan satılık daireyi aldığınız tarihten sonra 3 yıl içerisinde satmak isterseniz, Gelir Vergisi Kanunu gereğince aldığınız ve sattığınız fark meblağı üzerinden gelir vergisi ödemek zorundasınız.

 

İcradan satılık daire alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • İhalenin yasalar çerçevesinde uygun şekilde başladığına ve sona erdiğine,
  • İhalede en yüksek teklifi verenin tutanağa açık ve okunaklı bir şekilde yazıldığına,
  • İhaleye katılıp daireyi satın alamayanların teminatlarını geri aldıklarına dair zaptın imzalandığına,
  • İhalede en yüksek teklifi veren kişinin teminatının kasaya alındığına dikkat edilmelidir.
İcradan daire almak İcralık daire almak Açık arttırma ile daire almak Daire satın almak İcra açık arttırma daire Daire ilanları Açık arttırma daire ilanları İcra satışlarında dikkat edilmesi gerekenler İcra daire almak için b
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı