Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

BORSA Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde birikmiş paranızın en iyi yatırım aracıdır borsa. Birikimleriniz artık eskisi gibi yastık altında durarak kazanmıyor. Bunun için en iyi kazanç yolunu seçmeli ve paranıza değer katmalısınız. İşte bilinçli bir şekilde borsada yatırım yapmak için bilmeniz gerekenler.

BORSA Hakkında Bilinmesi Gerekenler
BORSA Hakkında Bilinmesi Gerekenler Cem Güner
Bu içerik 609 kez okundu.

Borsa kurumsal bir yapıya sahip olup seanslar halinde işlem yapar. Döviz, değerli maden, petrol, doğalgaz en önemli yatırım araçlarından bazılarıdır. Hisse senetleri borsanın vazgeçilmez yatırım araçlarından olup şirketlerin varlıklarını borsada değerlendirmek amacıyla oluşturdukları yatırım araçlarındandır.

 

ÜLKELERE ÖZGÜ BORSA

Her ülkenin kendine özgü bir borsası vardır. Ülkemizde de İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sı bu anlamda hizmet veren bir kuruluştur. Ülkelerin borsaları olduğu gibi uluslararası işlem gerçekleştiren borsalarda vardır. Bovespa, Nikkei Hangseng, Ftse-100, Dowj gibi borsalar bunlardan bazılarıdır.

 

BORSADA NASIL İŞLEM YAPILIR

Peki, borsada nasıl işlem yapılır ve izlenmesi gereken yol nasıl olmalıdır. Her şeyden önce paranızı hangi yatırım aracına bağlayacağınızı iyi seçmelisiniz. Bunun için alanında uzman yatırımcıların görüş, fikir ve önerilerini takip etmeli, analiz raporlarını iyi değerlendirmelisiniz. Elbette ki sadece bunlar borsada yatırım yapmak için yeterli değildir. Ülkelerin ekonomik ve siyasi gelişmelerini, ülkeler arasındaki ilişkileri, yapılan anlaşmaları, doğal afetleri ve savaşları da takip etmek durumundasınız.

 

ARACI KURUMLAR

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık internet üzerinden aracı kurumlar vasıtasıyla yatırım işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Böylece yatırımınızın durumunu anlık takip edebilir, yukarıda saydığımız gelişmeleri hızlı bir şekilde değerlendirerek daha isabetli kararlar verebilirsiniz. Yani evinizde kahvenizi yudumlarken birkaç tuşa dokunarak paranıza para katabilirsiniz.Böylece yatırım aracınızı tespit ettikten sonra artık paranızı bağlayabilirsiniz.

 

SÜRELİ İŞLEMLER - ALIM SATIM - SIKI TAKİP

Borsada yatırımlar kısa, orta ve uzun vadelerde değerlendirilebilir. Söz gelimi 1. seansta aldığınız hisse senedini aynı gün 2. seansta bozdurabilirsiniz. Yada haftalık ve aylık likit fonlar, tahvil fonları yada bonolar gibi değişik yatırımlara da yönelebilirsiniz.

Yukarıda uluslararası ilişkilerin mutlaka takip edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Mesela petrole yatırım yaptınız diyelim. Dünya petrol üretiminde önde gelen bir ülkede çıkabilecek siyasi bir kriz yada o ülkeyle yaşanabilecek bir savaş yatırımınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Burada çok dikkatli olmalı ve yatırımınızı iyi yönlendirmelisiniz.

 

Sonuç olarak borsanın mantığını çok iyi anlamalı, iyi bir eğitim almalı, analiz yeteneğinizi geliştirmeli, yatırımını etkileyecek her gelişmeyi takip etmeli ve sizin için en doğru olan borsa yatırım aracını seçmelisiniz. Unutmayın borsada kazanmak bir sabır işidir. Kısa zamanda yatırımınızı riske atarak çok kazanmaktansa uzun vade de istikrarlı bir kazanç yolunu tercih edin.

Borsa Borsada bilinmesi gerekenler Borsaya para yatırmak Borsadan para kazanmak Borsa tiyolar Borsa son yorumlar Piyasada son yorumlar Borsa piyasaları Borsa hisse senedi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı