MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             EINTRACHT FRANKFURT 0 - 0 HOFFENHEIM             MALAGA 1 - 1 GRANADA             OSASUNA 0 - 3 BARCELONA             Rizespor 0 - 1 Kasımpaşa             BAYERN 5 - 0 WOLFSBURG             Köln 1 - 1 Dortmund             HAMBURG 1 - 0 AUGSBURG             

Rusya'dan Akkuyu Nükleer AŞ'ye ortak arayışı

Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizi Akkuyu Nükleer Santralinin yapımı noktasında Rusya'yı krizin eşiğine getirdi. Rusya, Nükleer Santral için ortak arayışına girişti.

Rusya'dan Akkuyu Nükleer AŞ'ye ortak arayışı
Bu içerik 234 kez okundu.

Türkiye-Rusya arasında 2010 yılında imzalanan Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralin Tesisine ve İşletimine Dair Uluslararası işbirliği anlaşması, Resmi Gazetede yayınlanarak Akkuyu Şirketi -tüm hisseleri Ruslara ait olacak şekilde- kurulmuştu.

Ne var ki, Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizi Akkuyu Nükleer Santrali krizini de peşinden sürükledi. Rusya ortaya çıkan bu krizi aşmak için Akkuyu Nükleer AŞ’ye ortak arayışına girdi ve Ankara'da bazı şirketlerle görüşmeye başladı. 2010 yılındaki anlaşmaya göre Ruslar % 51'den az paya sahip olamaz yani hisselerinin sadece %49'unu satabilir.

 

Liman İhalesini Kazanan Cengiz İnşaat Hisselere Talip

Proje kapsamında açılan idari bina ve liman inşaatı ihalelerini Cengiz İnşaat üstlenmişti. Ekonomi haberleri Cengiz İnşaat'ın satışa çıkarılan bu hisselere de talip olarak Akkuyu Nükleer AŞ için Ruslarla görüşmeye başladığını söylemekte.

Uluslararası işbirliği anlaşması gereğince Mersin-Akkuyu’da 4.800 megavat gücünde 4 reaktörden oluşan nükleer santral inşa edilecek. Yılda 37 milyar kilovat saat (kWh) elektrik üretme kapasitesi olan santralin 2023'de devreye girmiş olacağı planlanıyor. Türkiye, üretilecek bu elektriğin bir bölümünü 15 yıl boyunca kilovatsaat başına 12.35 dolar/sentten satın alacak.

Uzmanların açıklamalarına göre, 12.35 sentlik elektrik alım garantisi, bu alana ilgi duyan yatırımcılar için çok cazip bir fiyat. Gerekli lisans ve izinler alındıktan sonra Akkuyu Nükleer Santrali reaktörlerinden ilkinin 7 yıl içinde devreye alınması hedefte.

Nükleer Santral Rusya Nükleer santral Akkuyu Nükleer Santral Akkuyu Nükleer A.Ş.
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke