MAÇ SONUÇLARI

Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçirdi

Türkiye kendi ödeme yönetim sistemini hayata geçirdi. 1 Mayıs tarihi itibariyle artık hayatımızda Troy adı altında yeni bir ödeme sistemi daha var.

Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçirdi
Bu içerik 213 kez okundu.

Son zamanlarda gazetelerin ekonomi haberleri sayfalarında çokça yer bulan Türkiye’nin kendi ödeme sistemi, 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanan TROY’un ilk işlemi, düzenlenen lansman toplantısında BKM Genel Müdürü Soner Canko tarafından gerçekleştirildi. Böylece TROY sistemi ile Türkiye kendi ödeme yöntemini hayata geçirdi.

 

TÜM POS, ATM ve İNTERNETTE

Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret sitelerinin 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldiği bilgisini veren Soner Canko, Çok yakında TROY logolu kartları kullanıcılara sunulacağı bilgisini verdi.

 

DÜNYADA ÖRNEKLERİ MEVCUT

Canko, dünyada yerel ödeme sisteminin birçok ülke de kullanıldığını belirterek, "Örneğin Kanada'da kartların sağ alt köşesine Interac yazıyor. Bu ülkedeki bankaların bir araya gelerek sunduğu Interac logolu kartlarla yılda 5 milyar adet işlem yapılıyor. İşlemlerin ciro büyüklüğü 211 milyar dolar.

İtalya'da Bancomat logolu 36 milyon kart var ve her yıl 1,3 milyar adet işlem yapılıyor. Güney Kore'de BC Card logolu kart var. Hindistan'da Rupay logolu kart var. Hindistan'da 3 yıl içerisinde 675 milyon adet kartın 250 milyonu RuPay logolu kart haline geldi." bilgisini verdi.

Troy sistemi nedir Ödeme sistemi Türkiyenin ödeme sistemi nedir Troy logosu Soner Canko
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke