MAÇ SONUÇLARI

Böbrek taşı nedir ve nasıl oluşur?

Dünya genelinde 500 milyondan fazla kişinin ortak sıkıntısı olan böbrek taşı nedir, nasıl oluşur, neden oluşur, tedavisi nasıldır, neler yapılmalıdır? Sizler için derledik.

Böbrek taşı nedir ve nasıl oluşur?
Bu içerik 737 kez okundu.

Dünyada 500 milyona aşkın, Türkiye'de ise yaklaşık 8 milyon kişide kronik böbrek hastalığı bulunmaktadır. Bu günkü makalemizde böbrek taşı hastalığı ve tedavisi ile ilgili bilgiler paylaşacağız sizinle.
 
 

Böbrek taşı nedir ve nasıl oluşur?

"Nephrolithıasis" , yani dilimizdeki adıyla böbrek taşı böbrekte biriken sert madensel maddelerdir. İdrar içerisinde yoğunluğu normalinden daha yüksek olan ürik asit, oksalat veya kalsiyum gibi maddeler kum halinde böbreğe çöker ve zamanla büyüyerek böbrek taşı haline gelir.
 
 

Böbrek taşı neden oluşur?

Genetik olmakla birlikte böbrek taşı oluşumunu tetikleyen nedenlerden bazıları obezite, idrar yolu enfeksiyonları, az su tüketimi, fazla tuzlu ya da şekerli yemek tüketimidir. Gazlı ve asitli içecekler, Pancar, Soya, Fazla Kırmızı etin tüketilmesi, Çikolata, Kuru incir, Fındık, Karabiber, Kuru yemişler, Sakatat, Mantar, Karnabahar, Kuru bakliyat, ıspanak ve çilektir.

Bu saydıklarımız unutmayın ki çok fazla tüketildiğinde zararlıdır ve BÖBREK Taşını tetikler. En doğrusu bu saydığımız gıdaları az miktarda orantılı tüketmektir.
 
 

Belirtileri:

En sık rastlanan belirti asgaridir. Bazı kişilerde ara ara sızlama şeklinde olurken, bazılarında ise çok şiddetli ve dayanılmaz yoğun bir ağrı halinde görülür ve hastaneye kaldırma gereği duyulur. Bu ağrılar taşın Ureter içerisindeki hareketleri ve buna bağlı spazmlara bağlıdır. Ağrılar böbrekteki taşın hareketine göre değişebilir ve şiddetli ağrı krizleri 30-60 dakika sürebilir.

 

Tedavi:

Böbrek taş hastalığında başlangıç ve acil hastalar için benzer tedavi uygulanır. İlk safhada taşın kendiliğinden düşmesi beklenir, sadece ağrı kesiciler ve su içilmesi önerilir. Ağız yoluyla ağrı kesici ve sıvı tedavisi alabilen hastalar ayakta takip edilmek üzere evine gönderilir. Ancak hasta su içemeyecek kadar çok şiddetli ağrısı varsa hastaneye yatırılması gerekebilir. Eğer taş düşürülemedi ise girişimsel tedavi yolları tercih edilir.

Maden suyunun idrar söktürücü özelliği mevcuttur ve bu sayede böbrek taşını düşürmede iyi derecede yardımcı olduğunu söylemekte fayda var. Erzurum da bulunan Serçe boğazı köyünün girişinde yerden doğal olarak kaynayan mineralli maden suyu çok güçlü bir diriliktir. Günde 2 lt. İçildiğinde kum ve taşları 2-3 gün içerisinde eritebilir. Erzincan’ın Böğert maden suyu da aynı özelliktedir.
 
 

Alınacak Önlemler:

Beslenme alışkanlıklarının taş oluşumunda büyük rolü var. Düzenli beslenme sayesinde böbrek taşı hastalığından uzak kalmak mümkün. Alınacak en önemli önlemler ‘den biri bol bol sıvı tüketmektir. Özellikle lifli besinleri, süt ve süt ürünlerini tercih etmekte fayda var.

 

Böbrek taşı Böbrekteki taş nasıl düşer Böbrekte taş neden oluşur Böbrekte taş nasıl oluşur Böbrek taşı düşürücü içecekler Taş düşürmek için ne yapılmalı Taş düşürme ağrısını azaltma yolları Taş düşürme tedavisi nedir
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke