MAÇ SONUÇLARI

Kaygan zeminde araç kontrolünü sağlama

Kaygan zeminde araba kullanma teknikleri nasıldı? Girilen yolda aracın hızına göre yapılması gerekenler.

Kaygan zeminde araç kontrolünü sağlama
Bu içerik 451 kez okundu.

Öncelikle şunu bilmemizde yarar var. Sürücü ne kadar tecrübeli olursa olsun; aracın mevsim şartlarına, donanım ve güvenlik tekniklerine uygun olması en başta dikkat edilmesi gereken konudur. Aracınızın bakımları tam ve eksiksiz olduğunda, geriye sadece sürücülerin dikkat etmesi gereken detaylar kalıyor.

 

FRENLEME TEKNİĞİ

Sürücülerin en çok karşılaştığı sorun, zeminin kayganlığını anlayamamaları ve bu tür bir yola girildiğinde aracın hızını önceden düşürmemeleri oluyor. Kaygan yola gelmeden önce aracın hızını düşürmek gerekir. Eğer yolun durumu önceden fark edilirse kontrollü bir şekilde yavaşlayıp, yola düşük viteste girilmesi en doğru olanıdır. Ama yolun kayganlığı yola girildikten sonra fark edilirse (ki bu durum çok fazla dikkat ve iyi zamanlama gerektirir) aracın kaymayacağı kadar frene basıp, yine aracı savurmayacak şekilde hızın el verdiği düşük bir vitesle yavaşlamak gerekir. Kontrollü bir şekilde yavaşladıktan sonra, eğer önünüzde başka araçlar var ise fren mesafesini, normal fren mesafesinden daha uzun tutmalısınız. Çünkü kaygan zeminde ani fren yapamazsınız, bu tür bir yolda birden frene basarsanız, aracınız durmak yerine kayarak daha da hızlanır ve aynı zamanda kontrolü kaybedersiniz.

 

SOLLAMA YAPMAYIN

Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise, bu gibi riskli yollarda kesinlikle araç sollamaktan kaçınmalısınız. Zira sollamaya çıktığınız zaman acil bir durumda direksiyonu ani çeviremez ve manevra yapamazsınız. Bu hareket sizi riske sokabilir. Bundan başka olarak, önünüzde seyreden ve karşı yönden gelen araçların hareketini çok dikkatli takip etmelisiniz. Bu dikkatiniz, diğer sürücülerin tehlike arz edecek bir hareketinde, size kontrollü şekilde davranmanız için zaman kazandırır. Unutmayalım ki, araç kullanmak, sadece kendi aracını kontrol etmek değil, diğer sürücülerin hatalarını takip etmek ve olumsuzluklara karşı tetikte olmaktır.

Sürücüler, bu belirtilen konuları detaylıca incelediklerinde, kaygan zeminde araç kontrolünü sağlama hakkında yeterli bilgiye sahip olacaklardır. Son olarak toparlamak gerekirse; öncelikle aracın tüm periyodik bakımlarının, özellikle lastiklerinin bu gibi zeminlere uygun olması lazım. Sonraki aşama tamamen sürücünün dikkati, ani hareketlerden kaçınması ve fren mesafesini iyi ayarlaması gerektiğidir. Unutmayalım ki, normal yol şartlarıyla kaygan zemin şartları tamamen farklıdır. Fren mesafesinden, sollamaya ve hatta gaza dokunmaya kadar çok değişkenlik gösterir. Sizde aracınızı böyle zor şartlarda bu hususlara dikkat ederek kullanın ve unutmayın ki, şoförlük sadece aracı kullanmak değildir.

 

Kaygan zemin Kaygan zeminde sürüş teknikleri Araba sürüş teknikleri Sürüş teknikleri Kaygan yolda sürüş teknikleri
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke