Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Bilgisayar başında oturana sağlık önerileri

Bilgisayar başında saatlerce zaman geçiren bireylerde göz rahatsızlıkları, bel, boyun, omurga ve bilek ağrıları, uyku sorunları ve obezite gibi fiziksel sağlık sorunlarını doğura bileceği gibi internet bağımlılığı gibi psikolojik rahatsızlıklarda görülebilir.

Bilgisayar başında oturana sağlık önerileri
Bilgisayar başında oturana sağlık önerileri Cem Güner
Bu içerik 2001 kez okundu.

Oluşabilecek sağlık sorunlarının en aza indirmek için bilgisayar başında geçirdiğimiz zamanı en aza indirmeye çalışmak gerekecektir.

 

OTURMA POZİSYONU

Tabi bu geçirdiğimiz zamanı indirmediğimiz taktirde oturma pozisyonlarına dikkat etmekte fayda var. Gözlerin monitör ekranının tam ortasını görme hizasında ve ola bildiğince ekrandan uzak olması gerekir. Buna bağlı olarak da belli periyotlarla gözler dinlendirilmeli ve başımızı sağa-sola, öne-arkaya yada yuvarlaklar çizerek hareket etmekte fayda var. Bilgisayar başında uzun süre kalanlarda baş ve boyunun hareketsiz kalması durumunda buyun fıtığına göz kusurlarına neden ola bilmektedir.

 

BAKIŞ AÇISI

Göz kusurlarının en büyük sebeplerden biride uzun bir süre dikkat gerektiren işler yapmaktır. Bu gibi dikkat gerektiren durumlarda insan yapısı olarak gözlerimizi kırpmadan dikkatlice ekrana bakarız, gözlerimizi hiç kırpmayız bile. Bu gibi durumlar göz kuruluğuna sebep olur ve zaman içerisin gözlerin belli bölgelerin ağrılar belirmeye başlanır. Bu ağrıları ve göz kusurlarını en aza indirmemiz için gözlerimizi sürekli kırpmamız ara sıra bilgisayar dışına uzak yerlere bakmamız gerekir ve buna ilave olarak bilgisayar başındayken sigaradan uzak durmamızda fayda var.

 

AYAK DURUŞU

Ayak tabanın tamam mı da yere değecek şekilde olması gerekir. Bu dorumda da ayakların yorulması halinde ayak pozisyonlarını sürekli olarak değiştirilmesi gerekir. Ayak pozisyonları sürekli değiştirilmediği durumunda bacaklarda yer alan toplar damarlarda pıhtı oluşma hastalığı denilen Derin Ven Trombozu meydana gelebilme olasılığı yükselmektedir.

 

HAREKET - DURAĞANLIK

Bileklerin ağrıması durumunda ya hareket ettirilmeli yada dinlendirilmesi gerekir, aksi durumda karpal tünel sendromu gibi bir sağlık sorunu getire bilir. Psikolojik rahatsızlıkların önüne geçe bilmenin en iyi yolu da sürekli temiz hava almaktır.

 

Bilgisayar başı Oturma şekli Bilgisayar sandalyesi Bilgisayarda oturma şekli Bilgisayarda oturma stili Bilgisayar başında sırt ağrısı Oturma şekli sırt ağrısı oturma pozisyonu bakış açısı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı