MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             

Misvak Ağacı ve faydaları

Misvak ağacının faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nelere faydalıdır?

Misvak Ağacı ve faydaları
Bu içerik 646 kez okundu.

KAYNAĞI

Misvak ağacı, Latince ismi Salvadora Persika olarak bilinmektedir. Salvadoraceae familyasına ait bir bozkır bitkisidir. Misvak ağacının Arabistan’daki diğer adı ise Erak Ağacıdır. Erak ağacı Tuzlu toprağı seven ve dikensiz çalılardan oluşan küçük ağaçlardır. Afrika ve Asya kıtasının stepleri bu ağacın yetişmesi için elverişlidir. Türkiye’nin toprak yapısı ve iklimi ise misvak ağacının yetişmesi için elverişli değildir. Misvak, Erak ağacının kök ve dallarından elde edilir.

 

GEÇMİŞİ

Misvak ağacının geçmişi ortalama 7.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İlk olarak Babiller daha sonra Yunan ve Mısır medeniyetleri tarafından kullanılmıştır. İleriki zamanlarda ise özellikle Müslüman ülkeler tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

 

YAPISI

Misvak ağacı; hoş kokulu, lifli yapıya sahip ve meyvesi yenilebilen bir ağaçtır. Bu ağacın dalları kalem boyutunda kesilip yontularak herkes tarafından taşınabilen hale getirilmektedir. Kalem haline getirilen misvak ağacı diş temizleme malzemesi olarak kullanılmaktadır. Misvak diş minelerine zarar vermeden, dişlerde plak oluşumunu önleyerek dişlerin temizlenmesini sağlar.

 

KİMYASI

Ayrıca içerisinde barındırdığı silisyum sayesinde dişlerin beyazlaşmasında da önemli rol oynamaktadır. Misvak antioksidan özelliği sayesinde dişte mikroorganizmaların üremesini önler. Ağız kokusunu gidermekte de oldukça etkilidir. Ağız ve diş sağlığı için misvak kullanımını kolaylaştırmak amacıyla, misvak dalları yaklaşık 4 cm uzunluğunda küçük parçalara ayrılır. Liflerinin ortaya çıkmasını sağlamak için kesici bir aletle 2 cm kadar soyulur.

 

KULLANIMI

Sert olan liflerinin yumuşaması için su ya da gül suyunda bir süre bekletilir. Gül suyunda bekletilmesi sağlık açısından daha faydalıdır. Çünkü gül suyu sahip olduğu kimyasal yapısı sayesinde parazitleri öldürücü etkiye sahiptir. Lifler yumuşayıp birbirinden ayrılana kadar beklenir. Eğer dalların sert yapısından dolayı ayrılma görülmezse bu işlem bıçak kullanılarak da yapılabilir. Misvak hazır hale geldikten sonra yumuşamış lifleri, dişlerimize baskı yapmadan, aşağı yukarı hareketlerle uygulayarak diş fırçası gibi kullanabiliriz.

 

Misvak Ağacı ve faydaları sadece ağız ve diş sağlığı ile sınırlı değildir. Yapılan araştırmalara göre misvakın içerdiği mineraller sayesinde baş ağrısına iyi geldiği saptanmıştır. Sindirim açısından da önemlidir midede oluşan gazın yok olmasını sağlayarak hazmı kolaylaştırır. Balgam söktürücü özelliği de bilinen faydaları arasında yer almaktadır.

 

Misvak ağacının yağı eklem ağrıları ve romatizma rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanabilir. Bu ağacın Kebas adında ki olgunlaşmış meyvesinin de iştah açıcı etkisi vardır. Kebas’ın suda kaynatılarak içilmesi ise idrar yollarını temizlemede etkilidir. 

 

Misvak Ağacı Misvak faydaları Misvak nasıl kullanılır Misvak nedir Misvak ağacı nerede vardır Misvak Misvaklı diş macunu
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke